Monday, February 21, 2011

TEST: En iyi ütü hangisi?


Bütün çabalarıma rağmen bir türlü ev işlerini sevemiyorum. Ancak şu sıralar ütü yapmayı angarya ev işlerinin dışında tutuyorum. Bu aralar en sevdiğim ev işi ütü yapmak. Soğuk kış günlerinde insan ütü yaparken ısınıyor. Bu yüzden ütü yapmak benim için eziyet olmaktan çıktı, adeta bir keyfe dönüştü diyebilirim. Saatlerce yorulmadan, üşenmeden ütü yapabilirim. Ütü yaparken en çok ütünün yoğun buhar çıkarmasından hoşlanıyorum. Hatta kışın soğuğundan kuruyan cildimi, arada ütü buharıyla nemlendirdiğimi bile söyleyebilirim. Bu hafta Homend’in Digimotion 1104 model ütüsünü test ediyorum. Ütüde ilk dikkat ettiğim ütünün tabanı ve digital menüsü oldu. Diğer ürün testlerimde olduğu gibi gene pek  çok kişinin görüşüne başvurdum. Ütü seçerken özellikle ütünün tabanı satın almayı etkileyen başlıca faktörlerden birisi diyebilirim. Benim test ettiğim Homend ütünün tabanı CeraSOL seramik ile kaplanmış. Aşınmaya ve yüksek ısıya  karşı dayanıklı olan ütü tabanına yaklaşık 30 yıl ömür biçiliyor. Ütü tabanı kumaş üzerinde kayarak hareket ediyor ve kırışıklıklar rahatça açılıyor…

Ütüyü fişte unutmak artık sorun değil
Kıyafetlerden ziyade en çok çarşaf ve iç çamaşırları ütülüyorum. Klasik kıyafetleri pek tercih etmediğim için kıyafetlerim pek ütü istemiyor. Bazen acil toplantılarım çıkıyor ve apar topar dolaptan kıyafet seçip, ütülüyorum. Genelde kıyafetlerim temiz ve katlı olduğu için giyeceğim kıyafet pek sorun olmuyor ama kıyafetler katlı olduğundan kat izini ütülemek zamanımı alıyor. En büyük korkum toplantıya geç kalma telaşı ile ütüyü fişte unutmak. Böyle durumlarda toplantılara konsantre olamıyorum. Acaba ütüyü fişte mi unuttum diye toplantı boyunca kendi kendimi yiyip bitiriyorum. Homend bu durumu da düşünmüş:  Auto shut off teknolojisi ile  ütünüzü kapatmayı unuttuğunuz durumlarda, ütünüz kendi kendini otomotik olarak kapatıyor. Böylelikle aceleyle evden çıktığınızda gözünüz arkada kalmıyor.

Su akıtmıyor, kırışıklıkları rahatça açıyor
Ütünün en sevdiğim diğer özelliği ise digital ekranı. Türkçe digital ekranda hangi kumaşı ütüleyeceksiniz ona göre seçim yapıyorsunuz ve ütü ütülenecek kumaşın özelliklerine göre kendi ayarını kendisi yapıyor. En ince kumaşlardan, en kalın kumaşlara kadar her şeyi ütünün güçlü buhar özelliği sayesinde rahatlıkla ütüleyebiliyorsunuz. Burundan özel buhar sayesinde sert ve açılmayan kumaşları ütülemek daha da kolaylaşıyor. Ütünün güçlü buhar özellği dışında anti-drip teknolojisi tabanın sıcaklığı buhar vermeye uygun hale gelene kadar, tabana su verilmesini engelliyor ve bu sayede ütü su akıtmıyor.

Ütüde kireçlenme problemi sona eriyor
Çamaşır makineniz kireçlenir de ütünüz kireçlenmez mi? Elbette kireçli su ütülere de zarar veriyor ve kireçlenmeye neden oluyor. Ütü için Calgon olmadığından, bu sorunu bazı ev hanımları ütünün içine limon tuzu koyarak çözmeye çalışıyor. Homend ütülerde ise anti-calc sistemi sayesinde, buhar veren gözeneklerin kireçli su yüzünden tıkanması engelleniyor. Bu sayede ütünün kullanma ömrü de uzuyor.

Kendi temizliğini kendisi yapıyor
Çelik tabanlı ütülerde genelde yüksek ısı nedeniyle zaman zaman narin kumaşlar ütünün tabanına yapışabiliyor. Bu gibi durumlarda yanan kıyafetlerime mi yanayım, yoksa ütünün altını mı temizlemeliyim bilemiyorum. Her ikisini birden yapmak imkansız olduğu için önce ütünün tabanını temizlemeyi tercih ediyorum. Ütü sıcakken altını ıslak kumaşla temizlemek daha kolay oluyor. Homend ütülerde ise selfclean özelliği ile tek düğmeyle taban temizliği yapılabiliyor.

Homend Digimotion 1104 Teknik Özellikler:
 • 2400 W
 • 101 delikli CeraSOL Seramik taban
 • Dijital ekran
 • Otomatik kapanma
 • Anti-calc (anti kireç ) sistemi
 • Anti-drip (damlama önleyici)
 • Güçlü buhar
 • Dikey ütüleme
 • Self-clean (Kendi kendini temizleme) sistemi
 • Su bitti uyarısı
 • Işıklı su tankı
 • 320 ml su tankı
 • Yumuşak dokulu tutma kolu
 • 3 m kablo
Her ürün testinde yaptığım gibi farklı meslek gruplarından bir çok kişiye hangi marka ütüyü kullandıklarını sordum. İşte cevaplar…

Handan Hanım (Restoran İşletmecisi): Tefal marka ütü kullanıyorum. Önceki kullandığım ütü Rowenta idi. Her Türk kadını gibi ütü yapmaktan pek hoşlandığım söylenemez ama mecbur olduğum için yapmak zorundayım. Bir ütüde aradığım şey ütünün tabanının teflon olması, yüksek ısıya dayanıklı olması, ütü yaparken kırışıklıkları rahatça açması… Aslında çok fazla ütü yapmadığım için bu soruyu ütü yapmayı seven birine sormanızı tavsiye ederim. Mesela erkekler bu konuda çok daha hassas ve titizler. Komşumun kocası 6 ayda bir ütü değiştirir mesela. Üstünden çıkardığı kıyafetleri bile ütülüyor ve dolaba asıyor. Hatta cebindeki paraları bile ütülüyor! Erkekler ütü konusunda bizden daha dikkatli ve hassaslar. Kadınlar ütü yapmayı sevmediği için çoğu zaman erkekler kadınlara güvenmeyip, kedi ütülerini kendilerinin yaptığına bir çok kez şahit oldum.

Emine Hanım (Ev Hanımı) : Valla ben Arzum marka ütü kullanıyorum. Bir ütü sapığı olarak gayette memnunum canım.

Özge Hanım (Grafiker): Tefal kullanıyoruz. Sadece ütünün altı tüylenince içine limon tuzu atıyoruz. Zorunluluk dışında ütü ile başka maceram olmadı. Ütü yapmayı sevmiyorum ama mecburen yaparım. Perde bile ütülerim. Ara sıra elim ütünün kızgın tabanına değiyor ve canım acıyor. Bu yüzden ütü yapmaktan hiç hoşlanmıyorum.

Sertan Bey (Broker) : Ütü yapmayı sevmiyorum. Zorunlu hallerde ütü yaparım. Genelde sıkışmadıkça ütü yapmam. Philips kullanıyoruz evde. Bekar bir erkek olduğum için dış görünüm benim için çok önemli bu yüzden kıyafetlerimin ütülü olmasına dikkat ederim. Kendim ütü yapmak zorunda kalırsam eğer çabuk ısınan ve pratik ürün tercih ederim.

Hakan Bey (Dekoratör): Yengemin tavsiyesi ile Tefal ütü aldım, onu kullanıyorum. Burcu yengem beyaz eşya mağazasında muhasebeci olarak çalışıyordu. Ben bütün eşyalarımı ondan satın aldım. Marka model seçimini yengem yaptı. Evde en sevdiğim iş ütü yapmak. Çok fena ütü yaparım. Ütü yapmaktan zevk alıyorum. Ütülenecek çamaşırları hafta sonuna kadar biriktirip, tatil gnümde ütü yaparım. Ütü yaparken gömlek kolları çok önemli: Çift ütü olmayacak. Kazaklarımı da ütülerim. Kumaş pantolon giymiyorum, ütüsü daha zor oluyor. Kanvas tipi pantolon giyiyorum, ütü gerektirmiyor. Genelde gömleklerimi ütülerim. Perdeleri ve çarşafları da ablam ya da yengem ütülüyor. Ütü konusunda titizim ama evdeki örtüleri ütülemeyi sevmiyorum.

Nazlı abla (Eski Komşum): Geçen sene kızım Reyhan bana Anneler Günü’nde Philips marka ütü hediye almıştı onu kulanıyorum. Ütümden memnun kaldım. Ütü yapmak için çeşmeden de su koyulabiliyor ama ben kaynamı-soğumuş su kullanmayı tercih ediyorum. Böylece ütümde kireçlenme olmuyor. Ütü yaparken kumaşlara göre ayar yapıyorum. Eşimin giyim mağazası olduğu için dış görüüşüne çok önem veriyor. Ütüsüz gömlek ve pantolon giymez. Eşim geelde kumaş pantolon giyiyor. Eşimin kıyafetlerini haftada bir kez ütülerim. Yaz mevsiminde daha çok ütü yaparım. Hatta şimdi ütüler beni bekliyor…
Başörümü ve bluzlarımı muhakkak ütülerim. Çarşaflarımı ütülemeden kullanmam. Perdelerimi de ütülemeden ıslak asıyorum. Zaten makineden yarı kurumuş çıkıyor. Açıkçası perde kumaşlarını ütüye alıştırmak istemedim. Zaten diğer ütüleri yaparken çok yoruluyorum. Bir de perdelerle uğraşmak istemiyorum. Perdeci de zaten ütü yapmamamı tavsiye etmişti. Zaten ütü yaptıkça perdeler sararıyor… Bu yüzden de perdelere ütü yapmayı tercih etmiyorum.
Ütü yaparken çift çigi olmasına çok sinir oluyorum. Kızlarıma da ütü yapmayı öğretirken çift çizgi yapmamaları için özellikle uyardım. Kızlarım da benim gibi titizdir ve çok ütü yaparlar. Çocuklarının ve kocalarının kıyafetlerini hep ütülerler. Özellikle büyük kızımın kocası ütü konusunda çok hassastır.
Ütüde dikkat ettiğim bir diğer özellik ise ütümün kırışıklıları açma özelliği. Pamuklular özellikle çok kırışıyor ve kırışıklıkları açmak da zor oluyor. Özellikle dantelleri ütülerken çok zorlanıyorum. Kırışıklık çok olmasın diye dantelleri yıkarken yumuşatıcı kullanıyorum ve maximum ayarda dantelleri ütülüyorum. Masa örtülerimi de düzenli olarak ütülüyorum.
Ütü alırken özellkle sabit kulplu olmasına ve ütünün sapınının rahat kavranabiliyor oluşuna dikkat ediyorum. Bir de ütünün tutma yerinin arkasında boşluk olmamasını tercih ederim. Ütünün tasarımı ve kullanışlı olması benm için çok önemli. Ütüde özellikle kaliteli ürün kullanmaya dikkat ediyorum. Pahalı da olsa eğer iyi bir ürün olduğunu düşünüyorsam parayı gözüm görmez. Nasıl olsa kredi kartını kocam ödüyor…

Ersan Bey (İletişim Uzmanı): Sevgili Nurhan Hanım, elbette ütü yapmak kadınlar için zor olduğu kadar biz erkekler için de çekilmez bir durum. Ben şahsen evde perde asma ve ütü yapma dışında tüm işlerde varımdır. Ancak ütü denilince tüylerim diken diken oluyor… Elbette yapmak zorunda kaldığımız zamanlar da oluyor ama inanın o anda biri gelse, ben yaparım dese herhalde eline helalinden 100 lira sıkıştırırım. Mecbur kaldığımda 1 parça ütülüyorum. Daha geçen gün evdeki tüm kotlarım aynı anda yıkanmış ve tabii ki hepsi ütüsüzdü. Tam evden çıkmak üzereyken bunu fark etmek ve ütülemek zorunda kalmak çok kötüydü… Ütü yaparken  beni en çok zorlayan penye t-şörtler. Zira ütünün buharıyla nemlenip, deforme oluyorlar ve sağı solu ayrı yamuluyor. Takım elbiseyi zaten kuru temizlemeye veriyom. Gömlek-pantolon no problem zaten. Eşim de ben de çalışan insanlar olduğumuz için özel vakit ayırıp ütü yapabildiğimizden, toplu ütü yapabilmek için ev tipi buhar kazanlı ütü kullanıyoruz. İlave olarak acil ve hızlı ütü yapabilmek için küçük, basit ikinci ütümüz var. Kullanığımız ütülerin markalarını hatırlamıyorum.

Tuncay Bey (Fotoğrafçı): Tefal GV5150 easycord kullanıyorum. Açıkçası ütülenecek şeyleri giymekten oldukça kaçınıyorum ama resmi günlerde giyelecek kıyafetleri ütülemek için en güzel yerde tutuyorum ütümü. Neden bu ütü peki? Ütü yapmayı sevmem amma velakin ütü kazanı olması alma sebeplerimden birisiydi. Seramik tabanı da bir diğer güzel yanı ama asıl sebep kablolarının ütüden uzak duruyor oluşu ve kolayca toparlanıyor oluşu. Dediğim gibi ütüden nefret ederim ama bir de işin içine kabloların girdiğini düşünsene? Tam bir cehennem!
Bir de dikey ütülemesi de var, eğer acelem varsa hiç ütü masasını kurmuyorum bile. Askıyla dolabıma asıyorum ve ütülemeye devam…Hani dolabın kapağına düz ve dik bir zemin yeterli. Lise dönemlerimde daha içli dışlıydım ütüyle. O dönemlerde çok sevdiğim bir t-shirtümü az da olsa yakmıştım ancak siyahtı ve ben renk farkını dışarıya çıkana kadar farketmemiştim… Tam bir fiyaskoydu!

Mesut Bey (Gazeteci): Philips marka ütü kullanıyorum. Philips ile eskiye dayanan bir bağımız var. Ben Philips ile çalışıyordum bir zaman, reklamcısıydım. Ütü yaparken kıyafeti yakmamaya dikkat ediyorum. Bu konu da epey sicilim kabarık…. Hızlı bitsin diye çok ısıtırsan tabi yakarsın kıyafetleri… Gazeteciliğe yeni başlamıştım. Müdür: “Git üstüne doğru dürüst kıyafetler al!” dedi. Borç parayla yeni takım elbise aldım. Gazetenin misafir hanesinde kalıyorum. Ütü buldum ama ütü bezi bulamadım. Ben de gazeteyle ütüleyim dedim. Meğer kumaş sentetikmiş. Ben de 20’li yaşlardayım zaten. Acemi yani… Gazete öylece yapıştı pantolona…

Ebru Hanım (İletişim Danışmanı): Çevremde Tefal marka ütü kullanılıyor. En iyisi o dediler, ben de onu aldım ama çok memnun değilim. Bir türlü istediğim ütüyü de bulamadım… Çok su akıtıyor, düzgün ütülemiyor. Su akıtmayan, ütülediğim zaman bir seferde düzleştiren, tutuşu kolay bir ütü istiyorum.

Nevruz Hanım(Ev Hanımı) : Ben ev temizliği yapmayı hiç sevmem. Dağınık bir insan değilim, aksine çok düzeni severim ama temizlik yaparken ütü yaptığım gibi keyif almam.. Ütüyü çok severek yapıyorum…. Ütü yaparken beni hiç bir kıyafet zorlamaz… Elbette gömlekleri ütülemek diğerlerine göre daha zor. Nevresim çarşaf ütülemek daha kolay. Ütünün en önemli özelliği iyi buhar vermesidir benim için. Genelde takım elbiseleri kuru temizlemeye veririm. Delonghi marka ütü kullanıyorum, çok da memnunum. Tercih etme sebebim ise bu markanın ütüsünün buhar tankının daha iyi nem veriyor olması…

Nuran Hanım (Ev Hanımı): Henüz yeni Tefal ütü aldım. Daha önce de Tefal kullanıyordum. Ütü yere düşüp, bozulunca gene Tefa ütü satın aldım.  Eşim bazen ütülediğim kıyafetleri beğenmeyip, ne biçim ütüledin diye hesap sorar. Bu yüzden ütüyü yeniledik. Perde, tül, giyeceklerimiz, iç çamaşırlarımızı hep ütülerim… Çoğunlukla eşimin kıyafetlerini ütülerim. Eşim İETT şöförü. Gömlek yakalarının çok düzgün olması lazım. Ütü yaparken ütünün altının yapışmamasına özellikle dikkat ediyorum. Önceki ütüm son zamanlarda kumaşa yapışmaya başlamıştı ama şimdiki ütümün altı yapışmıyor. Genel olarak ütümden memununum, bütün kırışıklıkları açıyor.

Yıldız Hanım (Ev Hanımı): King marka ütü kullanıyorum, hiç memnun değilim. Isı ayarı kendiliğinden çok yükseliyor ve bazen de aniden düşüyor. Ütülediğim gömlekleri hep yaktım. Kocama aldığım yeni gömleklerin hepsi yandı. Isı düştüğünde de kırışıklıklar açılmıyor. Bu yüzden yeni kazanlı ütülerden satın almak istiyorum. O ütülerle daha kısa zamanda ve hızlı ütü yapabiliyor ve hem zamandan hem de elektirk faturasından kar elde edebiliyorsunuz.

Melek Hanım (Ev hanımı): Arçelik’ten ütü aldım ama ütüyü kullanamıyorum. Ütü ütülemiyor, kumaşa yapışıyor ve kumaşı büzüyor. Ütüyü teknik servise götürdüm ama ütümün çalıştığını, hiç bir sorunun olmadığını söylediler. Ütü çalışıyor çalışmasına ama tabanı kaymıyor ve ütü yapamıyorum. Derdimi defalarca anlatmama rağmen ütünün sağlam olduğunu söylüyorlar. Ütümün değiştirilmesni ve bana Arçelik’ten çalışan bir ütü göndermelerini istiyorum. Sürekli reklam yapacaklarına, müşteri memnuniyetine de önem versinler. Yerli marka olduğu için tercih etmiştim ama beni Arçelik’ten ütü aldığıma bin pişman ettiler. Böyle yaparak marka güvenirliğini zedeliyorlar. Bu yüzden bu sorunları yaşamamak içi yabancı marka satın almayı tercih ediyorum.

Ayhan Hanım (Ev Hanım): Braun marka ütü kullanıyorum. Ütümden memnunum. Herşeyi ütülüyorum. En çok beyimin ve oğlumun kıyafetlerini ütülüyorum. Evde sadee ben ütü yapıyorum. Eşim pantolonları ütülemeyince nerde geziyorsun, ne iş yapıyorsun da ütü yapmadın diye hesap soruyor.

Sevgi Hanım (Ev Hanımı): Önceden Philips kullanıyordum. Çok mumnundum ama kendi beceriksizliğimden ütüyü bozdum. Sonra Tefal aldım. En fazla keten gömlekleri ütülerim. Eşim ve çocuklarım çalışıyor bu yüzden sürekli ütü yapıyorum. Ütü yapamadığım zamanlarda evde sorun yaşanmıyor, eşim problem çıkarmıyor ve  gereken kıyafetleri ütülüyorum.

Rukiye Hanım (Ev Hanımı): 
17-18 yıldır Rowenta marka ütü kullanıyorum. Ütümden çok memnunum. Bu zamana kadar hiç bozulmadı. Sadece bir kez kablosu değiştirildi. Altı da çelik taban. Bu güne kadar hiç bir kumaşa yapışmadı. Ayarı da otomatik. O da hiç bozulmadı. Ütüm bozulursa eğer çevremde soruşturur, arkadaşlarım hangi markayı kullanıyorsa, hangi ütüyü tavsiye ediyorlarsa ona göre yeni bir ütü alırım. Aynı zamanda alacağım ütüyü deneyerek, test ederek almayı tercih ederim. En çok çarşafları ütülerim. Ütüsüz çarşaf kullanmam. Çarşafları ütüleyince yatağım o kadar güzel görünüyor ki yatmaya kıyamıyorum. Genelde herşeyimi ütülerim. Evde ütüleri ben yaparım genellikle. Eskiden oğlum Amerika’ya gitmeden önce kendi ütülerini yapardı ama rahmetli eşim ütüye elini sürmezdi, ütüden hiç hoşlanmazdı ancak ütüsüz gömlek de giymezdi…

Metin Bey (İş Adamı): Arzum marka ütü kullanıyorum. 3 yıldır aynı ütüyü kullanıyorum ama askıda ütü yapabilen yeni ütüler çıkmış, onlardan satın almak istiyorum. Ancak bahsettiğim ütülerde ütü izi yapılmadığı için kafam biraz karışık. Giydiğim herşeyi muhakkak ütülerim. Benim için iş hayatında dış görünüş çok önemli. Belki aileden bir alışkanlık. Ütüsüz kıyafetle dışarıya çıkmam. Hergün ütü yaparım. Fanilalarıma kadar ütülerim. Çok yoğun zamanlara ütü yapamazsam eğer gömleklerimi kuru temizlemeye, fanilalarımı da çamaşırhaneye gönderiyorum. Aslında ütü yapmayı sevdiğim söylenemez ama bekar olduğum için kendi ütümü kendim yapmak zorunda kalıyorum. Kız arkadaşım olduğu zamanlarda kıyafetlerimi kız arkadaşım ütüler.

Seda (Öğrenci): En iyi ütü bana göre Tefal. Biz evde Tefal kullanıyoruz. Daha önceki ütümüz de Tefal’di ama onu saçımızı ütülerken ütüyü bozduk. Ütü neden bozuldu anlamadık. Sürekli saçımızı ütülüyorduk. Ütü yapınca saçlarımızın uzun ve dümdüz oluyordu. Annem ütüyü bozunca çok kızdı ve bana bir daha saçımı ütülemeyeyim diye saç düzleştirici aldı ama ütünün yerini hiç bir şey tutmuyor. Annem saçlarımı ütülemeyeyim diye evde ütüyü saklıyor, ütü kullanmama izin vermiyor. Kendi kıyafetlerimi bile ütüleyemiyorum. Annem evde yokken ütüyü bulup, saçlarımı ütülüyorum ve ütüyü yerine koyuyorum. Annem saçlarımı görünce ütü yaptığımı anlıyor ve bana çok kızıyor, terlikle beni kovalıyor ama artık pes etti, ütüyü birlikte kullanıyoruz. Ben saçlarımı ütülüyorum, annem de evdeki kıyafetleri…

0 yorum: