Saturday, January 01, 2011

Pilates yaparak zayıflayabilir miyiz?


Hepimiz günün neredeyse büyük bir kısmını bilgisayar başında geçiriyoruz ama hata ediyoruz.  Bilgisayar başında geçirdiğimiz her saat sağlığımızı daha fazla bozuyor. Vücudumuzun duruş şekli değişiyor, gözlerimiz bozuluyor, bel boyun ağrıları da cabası… Bunlar benim yaşadığım sıkıntılardan bazıları. En büyük problemim ise hareketsiz bir yaşam nedeniyle almış olduğum kilolar… Halbuki üniversiteye ilk başladığım yıllarda düzenli olarak dans ediyordum, spor yapıyordum ve 49 kiloydum. Yani  fit bir bedene sahiptim. Şimdiyse 68 kiloyum ve bu durumdan inanılmaz bir şekilde rahatsızım.  Kendimi aldığım kilolardan dolayı huzursuz ve mutsuz hissediyorum. Oldukça iştahlıyım, yemek yemeyim seviyorum ama yemek yedikten sonra tarif edilemez bir pişmanlık yaşıyorum.

Tabii ki ben de her kadın gibi içgüdüsel olarak hızlı bir şekilde zayıflamak ve eski formuma geri dönmek istiyorum. Ancak sadece istemenin de yeterli olmadığının gayet farkındayım. Bu yüzden Özge Derman Studio’da  aero dance ve pilates dersleri almaya başladım. Pilates, ünlülerin yaptığı bir spor. Geniş kitleler tarafından bilinmesi ise Ebru Şallı sayesinde oldu. Açıkçası Ebru Şallı’nın ekranda topuyla birlikte pilates yapması önceleri tuhafımıza gitti, bu yüzden pilatesi spor olarak göremedik bir türlü. Oysaki pilates; omurga, omuz ve kalça eklemlerinin doğal anatomik duruşta tutularak monotonlaşan günlük yaşam esnasında kullanmadığımız birçok kas grubu da dahil olmak üzere tüm kaslarımızın nefes ile koordineli bir şekilde çalıştırıldığı bir egzersiz sistemi. Kısacası benim gibi bilgisayar karşısında saatler geçiren insanlar için yapılması mecburi bir egzersiz metodu. Bu hafta ki röportaj konuğum ve pilates eğitmenim Özge Derman’a pilates hakkında merak ettiklerimi sordum…. İşte pilates hakkında bilmeniz gerekenler…

Özge Derman kimdir? 
1979 İstanbul doğumluyum. Ortaokul-lise yaşantım İstanbul’da hem moda tasarımı hem de dansa olan vazgeçilmez iki tutkum arasında geçti diyebilirim. Sonradan 7 senelik bir maceraya dönecek olan İtalya’ya moda tasarımı eğitimi almak için gidişim bana Milano Güzel Sanatlar Akademisi ve Paris Institut Duperré’de Moda Tasarımı alanında diploma kazandırdı. Üniversiteden birincilikle mezun olduğumda ilk profesyonel defilemi gerçekleştirdim ve arkasından pek çok tasarımcı ile birlikte defilelere ve yarışmalara katıldım. Milano’da kendi üniversitemde eğitmen olarak, Milano ve Ferrara’da moda tasarımcısı olarak farklı markalar ve isimler için çalıştım. 2005 senesinde İstanbul’a dönerek freelance ve full-time tasarımcı olarak çalışmaya devam ettim. Çalışma hayatımın dışında profesyonel olarak dans eğitimi almaya karar vererek 2007’de Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dans Anasanat Dalı’nda Modern Dans eğitimi almaya başladım. Bu eğitim çerçevesinde Modern Dans, Klasik Bale, Doğaçlama, Dans Kompozisyonu, Dans Repertuarı dersleri aldım. 2009 senesinde Belçika Antwerp Koninklijk Konservatuarı’nda Dans eğitimime devam ettim. Türkiye ve Avrupa’da Modern Dans, Çağdaş Dans workshoplarına katılarak farklı teknikleri çalışma fırsatı buldum.  2010 senesinde Footprints Çağdaş Dans Topluluğu adı altında iki profesyonel dansçı arkadaşım ile beraber çalışmalara başladım ve ilk performansımızı Enka Tesisleri’nde gerçekleştirdik. Aynı sene Pilates, Dans ve Bale Stüdyom Özge Derman Studio’yu kurdum, konusunda uzman eğitmenlerle çalışmalara devam etmekteyim. Aynı zamanda moda alanındaki çalışmalarımı kendi markam Maga adı altında ve freelance olarak sürdürüyorum.

Pilates yapmaya nasıl başladınız? 
Bazı pilates hareketlerini dans eğitimim süresince düzenli olarak bazen ısınmak, bazen de ağrılarımı dindirmek için yapıyordum. Ancak tabii ki çok da bilinçli uyguladığım söylenemez, çünkü ben pilatesi daha hareket bazlı düşünüp uyguluyordum. Pilatesin yararlarını çok iyi bildiğim ve gözlemlediğim için ciddi bir eğitim alarak eğitmen olmaya karar verdim. Amerika’daki Balanced Body University’nin Türkiye’deki eğitimlerine katılarak Mat ve Reformer eğitmenlik sertifikalarını aldım. Daha sonra da kendi stüdyomda eğitmenlik yapmaya başladım. Eğitmenlik programına katıldıktan sonra pilatesin bir ilkeler bütünü olduğunu ve yalnızca hareket bazlı düşünmemek gerektiğini gördüm.

Pilates nasıl bir egzersizdir? 
Pilates, omurga, omuz ve kalça eklemlerinin doğal anatomik duruşta tutularak monotonlaşan günlük yaşam esnasında kullanmadığımız birçok kas grubu da dahil olmak üzere tüm kaslarımızın nefes ile koordineli bir şekilde çalıştırıldığı bir egzersiz sistemidir. Özellikle karın bölgesi merkez olarak kabul edilip aktif olarak çalıştırılır.

Pilates ile fitness arasındaki farklılıklar nelerdir?
Pilates bedenimizi doğru duruş pozisyonunda güçlendirerek içeriden sağlamlaştırır. Özellikle omurgamızı sepet gibi saran multifidus kaslarımızı başka bir egzersiz sisteminin çalıştırmadığı şekilde çalıştırır. Bu, beden kontrolümüzü sağlar ve kalıcı çözümler üretir. Fitness egzersizleri bedeninde bir takım ağrıları ve güçsüzlükleri olan kişilerde zorlayıcı olabilir ve değişim dış görüntüde yüzeysel kalabilir. Fitness’da nefesimizi kontrol çok daha zordur. Pilates ve fitness egzersizleri birarada da yürütülebilir, önemli olan her zamanki gibi kişileri bilinçli çalıştıracak eğitmenlerdir.

Pilates yaparken hangi aletler kullanılır? 
Mat çalışmalarında küçük ve büyük boy top, terebant, foam roller, gliding kullanılabilir. Aletli pilates için en bilinen ekipman Reformer’dır. Bunun dışında Tower, Cadillac, Ladder Barrel, Chair gibi ekipmanlar da bulunur.

DVD’den pilates öğrenilir mi? Evde pilates yapabilir miyiz? 
Kişi, serifikalı bir eğitmenden temel duruş pozisyonunu ve nefes egzersizini öğrenmeden pilatesi hareket bazlı düşünmemelidir. Pilates egzersizi doğru pozisyonda durduğumuz ve doğru nefes aldığımız durumlarda en doğru şekilde yapılır. Aksi durumlarda DVD ile çalışmak veya televizyondan bakarak yapmak sakıncalı olabilir, yapılan hatalar sizi düzelten bir eğitmen olmadığı taktirde sakatlıklara neden olarak var olan ağrılarınızı da arttırabilir.

Bel boyun ağrıları için pilates bize yardımcı olabilir mi? 
Pilates omurgayı doğru duruş pozisyonunda tuttuğu için yapılan egzersiz esnasında bel ve boyun ağrısı şikayetlerini en aza indirgeyerek yaşam kalitesini arttırır. Unutulmamalıdır ki bel ve boyun ağrılarının en önemli sebebi omurlar arasındaki sıkışmalar ve sıvı eksikliğidir. Doğru hareket omurlar arasındaki sıvıyı arttırır ve ağrıları dindirir.

Pilates yaparak iş stresinden kurtulmak mümkün mü? 
Pilates nefes ile koordineli yapılan bir egzersiz olduğu ve konsantrasyon gerektirdiği için günlük sorunlardan uzaklaşmanızı sağlar.

Uzun süre bilgisayar başında çalışanlar için hangi pilates egzersizlerini önerirsiniz? ne yapılmalıdır? 
Bilgisayar başında uzun saatler geçirme kamburluk da dediğimiz omurganın ve omuzların öne doğru eğimine neden olur. Klavye kullanımı esnasında bilek kasılmaları oluşabilir, omuz eklemine etki edebilir. Bunu önlemek için pilateste bulunan özellikle sırt ve bel bölgesini çalıştıracak egzersizler yapılmalıdır.

Duruş bozukluklarını hangi pilates hareketleri ile düzeltebiliriz? 
Her türlü duruş bozukluğunda farklı karın kaslarını çalıştıracak egzersizler yararlıdır. Lordos (bele oturma) için ayrıca arka bacak kaslarını kuvvetlendirilip bel ve üst bacak kaslarının esnetilmesi gerekir. Kifos(kamburluk) ve skolyos(omurga eğriliği) problemleri için sırt egzersizlerine önem verilir, arka bacak kaslarının esnetilmesi gerekir.

Pilates nasıl yapılır?
Ders, çeşitli eklem gruplarını çalıştırarak ısınmayla başlar. Sonrasında pilates egzersizlerine geçilerek kaslar güçlenirilir, son 5 dakika içerisinde esneme ile vücut rahatlatılır. En temel pilates hareketlerini yapabilmek için mat yeterlidir, kişi ilerledikçe top, terebant, foam roller, gliding gibi ekstra ekipmanlar kullnaılabilir.

Yeni başlayanlar pilates yaparken nelere dikkat etmeli? 
Pilates yapmak isteyenler eğitmenin sertifikasının olup olmadığına dikkat etmelidir, sertifikalı eğitmenler eğitim süresinde vücudun anatomik yapısı konusunda bilgi sahibi olurken hangi hareketlerin hangi kas grubunu çalıştırdığını öğrenirler.  Başlangıç aşamasında eğitmen pilatesin temel prensiplerini öğrenciye doğru aktarmalı, kişiyi yanlış yönlendirmesinden oluşabilecek sakatlıkların önüne geçmelidir.

Pilates yapmanın ne gibi faydaları vardır?
  • Nefes alıp verişi düzenler.
  • Duruş bozukluklarını düzelterek günlük hayata pozitif etki eder.
  • Sindirim sistemini çalıştırarak iç organları korur.
  • Eklem ve kas ağrılarını, özellikle bel ve boyun bölgesindeki rahatsızlıkları giderir.
  • Koordinasyonu arttırır.
  • Bedene esneklik kazandırır.
  • Kas kütlesini arttırarak sıkılaşmayı sağlar, yağ oranını azaltır.
Her yaş grubu için faydalıdır:
1. Büyüme çağındaki gençlerde postürün doğru gelişmesini sağlar, skolyoz(omurga eğriliği), flatback (düz sırt) gibi rahatsızlıkları olan gençlerde ameliyatsız iyileşme sağlar.
2. Çalışan insanlarda çalışma pozisyonundan kaynaklanan kifos (kamburluk), lordos (bele oturma) gibi problemlerini düzenli çalışma ile giderir. Hamilelik sırasında ve sonrasında özellikle bel fıtığı ve lordos problemi yaşayan kadınlar için özel önem taşır.
3. İleri yaşlarda osteoporoz (kemik erimesi) , kireçlenme sorunlarını gidererek vücudu zorlamadan spor yapmalarını sağlar. İdrar kaçırma problemlerini iç kasları çalıştırdığı için en aza indirger.
Pilates, düzenli bir kardiyo çalışması ile birlikte yapıldığında kilo kaybı ile beraber sıkılaşmayı da beraberinde getirdiği için ideal görüntüye ulaşmak mümkündür.

Pilates yaparken uygulanan nefes egzersizlerinin günlük yaşantımıza faydaları nelerdir? 
Günlük yaşantımızda doğru nefes almayı çoğu zaman unutuyoruz; özellikle fitness salonlarında spor yaparken nefes nefese kalmamızın bir nedeni de yine nefes kontrolümüzü yapamamamız. Pilates dersleri boyunca kişi nefesini hareketlerle koordineli bir şekilde kullanmayı öğreniyor, çoğu zaman ilk pilates dersini alan kişiler başlarının döndüğünü dile getirirler. İşte bunun nedeni vücudumuza aldığımız oksijenin yarattığı etkidir. Pilates egzersizleri sırasında doğru nefes almayı ve doğru duruş pozisyonunda durmayı öğrenen kişiler günlük hayatlarına zaman içinde bunu yansıtabiliyorlar. Nefesimizi doğru kullanmamız ile hem stres kontrolü sağlayabiliyoruz, hem de metabolizmamız hızlanarak kilo vermemize katkıda  bulunuyor.

Pilates uyku problemine karşı etkili mi?
Uyku problemlerinin ana nedenleri günlük hayatımızda, özellikle işte yaşadığımız stres ve yanlış beslenme düzeninden kaynaklanan sindirim problemleri olabilir. Pilates nefesimizi doğru kullandığımız ve konsantrasyon gerektiren, eklemlerin rahatlamasını bir egzersiz olduğu için uyku sorunlarımızda yardımcı olması hiç de şaşırtıcı değildir.

Nefesimizi doğru kullanarak hangi sağlık sorunlarından kurtulabiliriz ya da korunabiliriz? 
Kilo, kalp, alerji problemlerimiz için bilinen yararları dışında nefes özellikle her türlü rahatsızlığımızın nedeni olan stres, kaygı hislerimizden uzaklaşmamızı, kaslarımızı gevşeterek rahatlamamızı sağlar.

Hamilelikte pilates yapılabilir mi? Hamileler pilates yaparken nelere dikkat etmeli? Doktor önerisiyle mi pilates yapılmalı?Hamilelikte yapılan pilates egzersizleri normalde yaptıklarımızdan farklılık gösterir ancak kişi hamilelik öncesinde herhangi bir sportif aktiviteyle veya sadece pilates ile ilgilenmediyse doktora danışmak çok önemlidir. Doktorun onay vermesi durumunda uzman eğitmen eşliğinde pilates hamilelik sırasında, doğumda ve sonrasında yararlıdır. Hamilelikte vücudumuzun alışkın olduğu ağırlıktan fazlalısıyla karşılaştığımız için özellikle bel ağrıları artar, pilates sırt ve karın kaslarını güçlendirdiği için bu ağrılar engellenebilir. Kaslarına hakim bir beden normal doğum yapmak için adeta hazırlanır. Normal doğum sırasında özellikle nefes egzersizlerinin yararı görülebilir. Pilates pelvik kasları yoğun olarak çalıştırıp güçlendirdiği için kişi doğum esnasında daha kontrollü olabilir. Doğum sonrasında ise pilates yapan kişinin karın bölgesi hızlı bir şekilde toparlanır, bebeği taşırken karşılaşılabilecek sırt ve bel ağrıları güçlü kaslarla engellenir.

Hamileler pilates yaparken ne türlü zorluklarla karşılaşabilir? 
Önceden pilates veya bir başka spor dalıyla ilgilenmemiş olanlar öncelikle doktorlarından onay aldıktan sonra uzman eğitmenler eşliğinde pilates yapabilirler. Hamileler için uygun pilates egzersizleri klasik pilates hareketlerinden farklılık gösterir ve eğitmenin sertifikalı olması çok önemlidir.

Doğum sonrasında forma girmek için pilates yapmayı önerir misiniz? 
Doğum sonrasında vücut yenilenirken pilates yapmak gerçekten çok etkili sonuçlar doğurabilir. Anne emzirirken doğal yollardan kilo kaybeder, bu vücutta sarkmalara neden olabilir. Düzenli pilates hızlı bir toparlanma sağlar, sadece forma sokmakla kalmaz aynı zamanda bu dönemde beliren bel ve sırt ağrılarını da dindirir.

Pilates ne sıklıkla yapılmalı? 
Pilatesi haftada en az iki gün birer saat öneriyoruz. İdeali haftada 3 veya 4 gün pilates ve diğer günlerde de en az 45 dakikalık yürüyüş ve koşu gibi kariyo egzersizleridir.
Pilates boyu uzatır mı? 
Öncelikle pilates duruş bozukluklarını düzelterek kişinin daha dik durmasını sağlar. Omurgamızı rahatlatır, omurların arasındaki sıkışmaları engeller ve bu da aslında kişiyi doğal olarak sahip olması gereken boya getirir.

Pilates yaparken nelere dikkat edilmeli? 
Pilates yaparken ilk dikkat edilmesi gereken şey eğitmenin sertifikalı bir eğitmen olmasıdır, kulaktan dolma bilgilerle pilatese benzer egzersiz yapan çalıştırıcılardan kaçınılmalıdır. Eğitmen her yeni başlayan kişinin herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığını öğrenmeli buna göre hareket etmelidir. Sorumlu bir eğitmen gerekli gördüğü durumlarda kişiyi uzman bir doktora yönlendirebilmelidir. Kişiden kişiye değişen bedensel farkları doğru gözlemleyip, o kişinin ihtiyacı olduğu noktalara özellikle dikkat etmelidir. Doğru çalıştıran bir eğitmen, sorun değil çözüm üretir.

Pilates yaparak kilo verilebilir mi? 
Yalnızca pilates kilo kaybettirmez. Pilatesin ana sonucu kasları güçlendirerek bedeni daraltmasıdır. Kişi kilo kaybetmese hatta kas ağırlığı nedeniyle kilo alsa bile beden olarak incelebilir, özellikle belirli bölgelerde bu çok net gözlenir. Kilo kaybetmek isteyenlere kardiyo ve pilates egzersizlerini beraber önerebiliriz, tabii ki düzenli ve sağlıklı bir beslenme programıyla birlikte. Sağlıklı bir diyet ile birlikte yürütülen pilates, kilo kaybının neden olduğu sarkma problemlerini ortadan kaldırabilir.

Pilates zayıflamaya yardımcı bir yöntem midir? 
Pilates kesinlikle zayıflamaya yardımcı bir yöntemdir diyebiliriz. Önemli olan zayıflamak isteyen kişinin doğru ve sağlıklı bir diyet programı ve en azından yürüyüş gibi kardiyo egzersizlerini de devam ettirmesidir. Stüdyomda zayıflama konusunda bana danışanlara bir kardiyo egzersizi olan Aerodans ve Pilates derslerini ardarda öneriyorum. Haftada en az 4 saat çalışan bir bedenin düzenli beslenme ile birlikte sonuç vermemesi mümkün değil. Zayıflamanın kalıcı olması için unutulmaması gereken en önemli şey; sporun ve doğru beslenmenin bir yaşam biçimi olduğu ve bunu uzun süreye yaymak gerektiğinin bilincinde olmak. Kısa süreli sonuç verdiğini iddia eden yöntem ve ilaçlardan uzak durmak sağlığımız için çok önemli. Alınan hızlı sonuçların başlangıçta olumlu gözükseler bile aynı hızda olumsuza dönüşebileceği unutulmamalı…

Röportaj: Nurhan Demirel
Özge Derman Studio
Adres: Bagdat cad. Turgay apt. 348A/8 Kat:4 Erenköy Istanbul
Kayıt ve bilgi için: 
0216 302 8830
0530 780 2349
www.ozgedermanstudio.com
info@ozgedermanstudio.com

0 yorum: