Sunday, August 08, 2010

TEST: Vanish Kosla Halı lekeleri çıkarmakta başarısız!


Zamanımın çoğunu evde yazı yazarak ya da dışarıda toplantılarla geçirdiğim için her çalışan kadın gibi ev işlerinin çoğunu ihmal ediyorum. Aslında ev işlerini pek sevdiğim de söylenemez. Ama bu işleri birisinin yapması gerekiyor ve bu kişi benden başkası değil. Ev işlerini zoraki yaptığım için çok yoruluyorum ve bedenimi sıkıntı basıyor. Üstelik yapmasam da karşı apartmandaki kadınların her gün cam silmesi, temizlik yapması bizim ev halkının gözüne batıyor ve dolayısı ile aynı performans benden de bekleniyor. Ev işi yaptıktan sonra çalışma istediğim kaçıyor ve dinlenmek istiyorum. Bu yüzden işlerim de aksıyor çoğu zaman. Ben de zorunlu olarak yapmam gereken ev işlerini bir avantaja dönüştürmeye karar verdim. Artık hem evin bütün işlerini yapacağım hem de yaptığım işler bana yazı konusu olacak. Yani anlayacağınız profesyonel bir ev kadını olacağım. Zaten kadınsanız; ne kadar kariyerli olursanız olun ev işleri ve yemek konularında hep üstün performans beklenir sizden. Bir de kendi kendinize “çocuk da yaparım, kariyer de” diye gaz verirseniz, işte o zaman yandığınızın resmidir…

Aslında çalışsın ya da çalışmasın her kadın iyi bir ev kadını olmak zorunda. Evin sürekli düzenli ve temiz olması insana huzur veriyor. Hele ki bir de ev işlerinin dışında, balkonda çiçek ya da domates salatalık gibi sebze yetiştiren biriyseniz evde olmak gerçekten keyifli diyebilirim.

Reklamlara inanmayınVanish pembesine güvenmeyin
Kararımı ilk olarak evdeki halıları silmeye başlayarak hayata geçirdim. Geçtiğimiz günlerde resim yaparken fırçalarımı beklettiğim su kaza ile halıya döküldü ve çalışma odamın tam ortasında yeşil bir alan oluştu. Nasıl olsa reklamlarda gördüğüm mucize deterjanlardan birini alır, sorunu hallederim diye düşündüm ve Vanish pembesine güvenerek,  ilk iş olarak marketten Vanish Kosla Halı şampuanı satın aldım.

Uzun süredir halı silmiyordum. Vanish Kosla Halı’yı ambalajında yazıldığı gibi köpürttüm ve sünger yardımı ile halıyı bir güzel sildim. Halının lekeli kısmına Vanish Kosla Halı’yı döktüm ve leke tüm uğraşlarıma rağmen çıkmadı. Son çare olarak  halının dökülen tüylerini toplamak için kullandığım halı fırçasını devreye soktum ve nihayet lekeyi kısmen de olsa çıkarabildim. Halbuki reklamlarda ne kadar kolay değil mi lekeleri çıkarmak!..

Kosla Halı’nın ambalajı üzerinde ise  aynen şöyle yazıyor: “Yeni Derinlemesine Temizlik Sistemiyle halınızın en dip noktalarına kadar işler ve kiri yüzeye çıkararak, söküp atar. Çamur, kahve, vişne, şarap gibi inatçı lekeleri yerleşmiş olsa bile çıkarır. Durulama geriktirmeyen özel formülü geriye yapışkan bir kalıntı bırakmaz, halının rengini canlandırır ve kirlenmesini geciktirir. Hem yünlü hem de sentetik halıları güvenle temizler. ”

Halı temizliği nasıl yapılmalı? Halı nasıl yıkanır?
Çocukluğumda evimizin bahçesinde annemin verdiği halı fırçaları ile köpüklü köpüklü halıları yıkar, arkadaşlarımla birbirimizi ıslatırdık. Halı yıkamayı bir iş gibi değil de eğlence gibi görürdük. Şimdiyse halı yıkamak ya da silmek tam bir işkence gibi geliyor diyebilirim…

Bir kere biz şehir insanları için evde halı yıkamak kesinlikle mümkün değil. Her ne kadar halı yıkama makineleri de olsa ben evde halı temizliği yapmayı doğru bulmuyorum. Halı yıkama makinelerine yatırım yapmak yerine, özellikle el işçiliği olan halıları halı yıkama firmaları ile anlaşarak temizletmek daha doğru bir seçim olabilir. Hem elektrik ve suyun artık çok da ucuz olmadığını düşünürsek, halıları dışarıda yıkatmanın kesinlikle daha avantajlı olacağını söyleyebilirim. Halıları yıkatmaya göndermeden önce günlük olarak süpürmek ve iki hafta da bir silmek de temizlik ve hijyen açısından faydalı olabilir. Halı yıkama konusunda sizlerin önerdiği bir yöntem ya da ürün varsa benimle paylaşın lütfen.
Sevgiler,

0 yorum: