Tuesday, July 30, 2013

WeChat ile mesaj göndermek ücretsiz!


Akıllı telefonlarla beraber hayatımıza giren mobil uygulamalarda en popüler olanlardan biri şüphesiz mesajlaşma uygulamaları. Mobil iletişim şirketlerinin sms paketlerini silip süpüren mobil mesajlaşma uygulamaları içinde son zamanlarda Messi reklamı ile öne çıkan Wechat “Ücretsiz yapıştırmaları, paylaşım fonkiyonları, grup sohbeti, sesli konuşma ve rehber entegrasyonu” olmak üzere 5 farklı özelliği ile google play uygulamaları içinde en çok indirilenler arasında yer alıyor.

Sesli mesaj göndermek de ücretsiz

Bu özelliği ne zaman kullansam taksi şoförleri aklıma geliyor. BASKONUŞ tuşuna basarak mesajınızı söylüyor ve anında karşı tarafa iletiyorsunuz.

BASKONUŞ özelliği temel olarak çok eskiden kullanılan Walkie-Talkie’lerin çalışma prensibine dayanıyor. Basıyorsunuz konuşuyorsunuz, bırakıyorsunuz uygulama sizin için mesajınızı gönderiyor. Hepsi bu!

Yazmayı Bırak Konuşmaya Başla
WeChat’in sesli mesajlaşma özelliği sık ve uzun SMS yazmaktan sıkılanlar için türlerinin arasında tek.
WeChat’te sesli mesaj göndermek için tek yapmanız gereken bir tuşa basılı tutmak, mesajızı söylemek ve tuşu bırakmak. Tuşu bıraktığınız anda sesli mesajınız karşı tarafa iletiliyor. Tıpkı telsiz gibi.Sesli mesaj gönderimi özelliği için uygulama herhangi bir ücret talep etmiyor. Doğrusunu söylemek gerekirse WeChat’in tüm özellikleri ücretsiz. Eğer olur da yanlış bir mesaj söylerseniz, mesajı göndermemek için ekrandaki “X” işaretine parmağınızı sürükleyerek mesajınızı silebiliyorsunuz.

Neden  WeChat Kullanmalısınız?
Mobil kullanıcılar içinde bazı kişiler sohbet ettiği diğer insanlara cep telefonu numarasını vermek istemezler. Mobil mesajlaşma uygulaması WeChat ID ile bu soruna iyi bir çözüm bulmuş. Kullanıcı adınızı belirledikten sonra diğer kullanıcıların sizi arkadaş olarak rehberlerine ekleyebilmeleri için telefon numarası yerine WeChat ID’nizi vermeniz yeterli. Aynı zamanda WeChat ID, telefon numarasına göre akılda tutması çok daha kolay. Hızlıca WeChat ID’nizi söyler sonrasında da metin mesajı ile dilerseniz karşınızdakinin numarasını alabilirsiniz. Burada iki önemli konu var. Kullanıcı adınızı iyi seçin çünkü bir kez değiştirme hakkınız var ve seçeceğiniz ID en az 6 karakter olmalı.

Görünen o ki WeChat, mobil mesajlaşma uygulamaları pazarının lideri Whatsapp’ın tahtına gözlerini dikmiş. Her geçen gün, tavsiyeler bölümünde yeni bir arkadaşımın WeChat’e katıldığı bilgisini görüyorum. WeChat, Whatsapp, Viber, Skype ve benzeri uygulamaların arasındaki rekabet gün geçtikçe artacağa benziyor.

WeChat’i buradan indirebilirsiniz. http://wechat.com/en/download.html

WeChat nasıl kullanılıyor?
tavsiyeler

Bütün kızlar toplandık

Mobil Bağlantılar
Bu menü ile adres defterinizdeki arkadaşlarınıza WeChat’ten ekleme talebi gönderebilirsiniz. Arkadaşınız WeChat’e katılmışsa, listenin en üstünde yer alacak ve isminin aynında ekle seçeneği çıkacaktır. Henüz katılmadıysa ise davet et seçeneği görüntüleniyor. Arkadışınızın WeChat’e katılması için bir SMS ile davet edebilirsiniz.

WeChat’in yeniliklerini uygulamanın her yerinde görebilirsiniz. Uygulama ile yapabilecekleriniz özetle:
  • Arkadaşlarınızla anlık olarak konuşabilirsiniz,
  • Görüntülü arama yapabilirsiniz,
  • Adres defterinizdeki kişileri WeChat arkdaşlarınıza ekleyebilirsiniz,
  • Hayatınıza ait unutulmaz anları, diğer arkadaşlarınız ile WeChat Anlar üzerinden paylaşabilirsiniz.
ID ile ekle
Arkadaşınızın WeChat ID’sini veya cep numarasını bu ekrana girerek arkadaşlık talebi yollayabilirsiniz.

QR Code
‘QR Code’ görselini paylaşan arkadaşlarınızın kodunu taratarak ekleyebilirsiniz. Ya da aşağıdaki görselde göreceğiniz gibi telefonunuzda bulunan bir QR Code görselini ‘Choose Existing’e dokunduktan sonra bulunduğu klasörden tanımlatarak da ekleyebilirsiniz.
Uygulamayı incelemek ve indirmek için buraya tıklayabilirsiniz http://wechat.com/en/download.html

Aynı anda 40 kişiyle mesajlaşabilirsiniz
grup chat

40 kişiye kadar toplu olarak görüşmelerin yapılabildiği WeChat ile arkadaş grubunuzla birlikte konuşabilmek artık çok daha kolay. Tek yapmanız gereken arkadaş listenizden grubunuza davet etmek istediğiniz kişileri seçmeniz. Eklenmiş olduğunuz gruplardan çıkmakta öyle 3-4 farklı tuşa basmanızı gerektirmiyor.

Görünen o ki WeChat, mobil mesajlaşma uygulamaları pazarının lideri Whatsapp’ın tahtına gözlerini dikmiş. Her geçen gün, tavsiyeler bölümünde yeni bir arkadaşımın WeChat’e katıldığı bilgisini görüyorum. WeChat, Whatsapp, Viber, Skype ve benzeri uygulamaların arasındaki rekabet gün geçtikçe artacağa benziyor.

Yazışırken duygularınızı en iyi şekilde ifade edin
ifadeler

WeChat uygulaması ile mesajlaşırken, konuşurken eğlenceli ifadelerle diyaloglarınıza renk  katabilirsiniz. Yeni ifadeler eklemek için ifadelere basın ve ardından “Special” butonunu seçin. Önünüze “+” düğmesi gelince tıklayın. Web sitesinden ifadeleri indirebilir ya da kendi ifadelerinizi oluşturabilirsiniz.

Ücretsiz olarak sunduğu hareketli ifadeler (emoticon) sayesinde muhtemel her türlü his ve duyguyu eğlenceli ve basit bir şekilde sohbete yansıtmayı da mümkün kılan WeChat mobil mesajlaşmayı da bugüne kadar hiç olmadığı kadar heyecan verici hale getiriyor. Mevcut geniş ifade yelpazesinin yeterli olmaması halinde ise WeChat kullanıcıların kendi ifadelerini istedikleri görüntüleri kullanarak tam olarak kişiselleştirmesine de imkan vererek mükemmel özgürlüğü sağlıyor.

Daha fazla ifadeye mi ihtiyacınız var?  Önce special seçeneğini tıklayın daha sonra “+” işaretini seçin. Download from Website tuşuna basarak WeChat geniş ifadeler arşivinden size en uygun olanları telefonunuza yükleyebilirsiniz.
0 yorum: